Таїнство Хрещення – це Таїнство, в якому віруючий, при триразовому зануренні тіла в воду, з призиванням Бога Отця і Сина і Святого Духа, вмирає для життя плотського, гріховного, і відроджується від Духа Святого в життя духовне, святе. Так як Хрещення є духовне народження, а народиться людина може тільки один раз, то це Таїнство не повторюється. Необхідною умовою прийняття цього великого Таїнства дорослою людиною є тверда віра і покаяння у всіх гріхах, скоєних до Хрещення. Цим Таїнством той, хто хреститься, вводиться в Церкву і стає її громадянином.

Хрещені батьки – люди, які приймають на себе обов'язок наставляти хрещеника в духовному житті, молитися за нього, стежити за його вихованням, вчити благочестивому життю, працьовитості, лагідності, стриманості, любові і іншим чеснотам. На хресних батьків лягає і частина відповідальності за вчинки їхнього хрещеника.

Як проходить Хрещення дитини

Перед звершенням таїнства запалюються свічки, священик читає три молитви: молитву в день народження немовляти, молитву на наречення імені в восьмий день і молитву 40-го дня (молитва матері). Для здійснення Хрещення дитинку повністю роздягають, під час читання молитов хресні тримають її на руках, загорнутим в пелюшки, дитяче покривало або ковдрочку. Якщо холодно, дозволяється залишити малюка в одязі, але відкрити йому груди, ручки і ніжки.

Присутність на хрестинах мами дитини допускається тільки після прочитання священиком дозвільної молитви сорокового дня. Після цих молитов священик просить хрещених батьків і хрещеника повернутися обличчям на захід (символічно це в ту сторону, де знаходиться злий дух). І, звертаючись до хрещених, тричі задає питання, на які також тричі потрібно свідомо відповідати. Оскільки дитина не може усвідомити суті питань, за нього дають обітниці його хресні батьки.

Спочатку священик запитує, чи відрікається немовля від сатани і від діл його, на що потрібно давати позитивну відповідь. Потім священник запитує, чи з’єднується немовля з Христом, на що також потрібно давати позитивну відповідь. Цією відповіддю хрещеники замість хрещеника сповідують свою вірність Господу.

Далі вони читають молитву Символ віри, яку слід вивчити напам'ять.

Потім священик читає велику єктенію, під час якої освячує єлей і воду в купелі. Для непереможності в боротьбі з сатаною перед зануренням у купіль священик помазує немовля Святим єлеєм.

Потім священик забирає у хресних дитину і хрестить, триразово занурюючи дитину в купіль, тримаючи його зверненим на схід, зі словами: Крещается раб Божий (раба Божа) (ім'я) в ім'я Отця. Амінь. І Сина. Амінь. І Святого Духа. Амінь.

Потім один з хрещених батьків (для хлопчика - це хресний, а для дівчинки - хрещена) приймає немовля з рук священика на свої руки, які покриті хрещальною крижмою. Дитину ретельно витирають, одягають, надягають хрестик. Білий хрестильний  одяг служить знаком чистоти душі і нагадує хрещеному, що він повинен зберігати цю чистоту і надалі, а хрестик служить знаком його віри в Господа.

Відразу після Хрещення в єдиному чинопослідуванні здійснюється Таїнство Миропомазання, яке, як і Хрещення, більш не повторюється. Миропомазання – є Таїнство, в якому віруючому, при помазанні освяченим Миром частин тіла, в ім'я Святого Духа, подаються дари Святого Духа, що взрощують і зміцнюють в житті духовному. Священик помазує немовля святим Миром, роблячи образ хреста на чолі, очах, ніздрях, устах, вухах, на грудях, ручках і ніжках дитини, зі словами: Печать дару Духа Святого. Амінь.

Якщо дитинці вже виповнилося 40 днів, то відразу після Хрещення і Миропомазання відбувається Воцерковлення. Якщо хрестилося немовля чоловічої статі, то священик вносить його до вівтаря, обнося навколо престолу через горішнє місце, після прикладає його до ікон на іконостасі і віддає в руки мамі або хрещеним батькам. Дівчаток у вівтар не вносять, їх воцерковлення закінчується біля Царських Воріт.

Після Таїнства Хрещення обов'язково потрібно причастити дитину. Іноді першим Причастя відбувається в той же день, але частіше батюшка просить прийти на наступний день або через тиждень. Зазвичай Причастя відбувається після ранкової літургії, в різних храмах дні і час проведення служб розрізняються. Стояти службу з дитиною не обов'язково, причащають немовлят без черги. Причащати дитину потрібно регулярно, бажано не рідше одного разу на тиждень.

 

Пам’ятка для хресних батьків

Дорогі хресні, перш ніж стати хрещеними Ви повинні усвідомити всю відповідальність і важливість майбутньої події - Таїнства Хрещення. На Вас покладається величезна відповідальність духовного виховання свого хрещеного чада, разом з батьками Ви відповідаєте за нього перед Богом.

Щоб навчити своїх хрещеників основ християнської віри хресні батьки повинні самі розуміти і вміти пояснити дитині, у що і в Кого вони вірять. Якщо Ви відчуваєте, що недостатньо обізнані в цих питаннях, саме час заповнити прогалини в своїх знаннях про православне християнство. Сьогодні для цього є всі можливості: в церковних крамницях є безліч релігійної літератури, в тому числі дитячої, яка розповідає про Бога, Віру і Церкву. Священики завжди готові обговорити з Вами питання духовного виховання дітей, у багатьох храмах з майбутніми хрещеними батьками проводяться навчальні (огласительні) бесіди.

Під час Таїнства Хрещення читаються Отче наш і Символ віри, ці молитви хресним потрібно знати напам'ять і розуміти їх зміст. Перед Таїнством Хрещенням бажано дотримати піст, сповідатися і причаститися. Це можна зробити як у нас в храмі, так і будь в якому іншому храмі.

На Хрещення слід одягнутися належним чином і обов'язково надіти натільний православний хрестик. Жінці потрібно обов'язково покрити голову і бажано одягнути спідницю. Чоловікові не слід приходити в храм в шортах і майці, незважаючи на літню спеку.

Хрещеними батьками можуть стати лише повнолітні віруючі, хрещені в Православ'ї. Хрещеними не можуть стати: монахи; батьки власних дітей; особи, які перебувають між собою у шлюбі (або наречений і наречена), при цьому подружжю дозволяється бути хрещеними різних дітей одних і тих же батьків, але різночасно; невіруючі; нехрещені; малолітні; психічно ненормальні (душевнохворі) люди; особи, які прийшли в храм в нетверезому вигляді.

Для Хрещення дитини Вам потрібно мати хрестильну пеленку та хрестик на ниточці. Краще подбати про це заздалегідь – придбати пеленку (рушник, покривало), вибрати до душі натільний хрестик. Натільний хрестик обов’язково повинен бути з Розп’яттям. Тоді в храмі Вам потрібно буде придбати тільки свічки, взяти на себе оплату або зробити пожертвування за проведення Таїнства.

Дорогі хресні батьки, пам'ятайте, що Ваша роль не закінчується після Хрещення. На власному прикладі Ви повинні показати малюкові людські чесноти, навчити хрещеника основ християнського віросповідання. Ви зобов'язані навчити своїх хрещеників приймати спасительні Таїнства Сповіді та Причастя, повинні дати їм знання про зміст богослужіння, особливості церковного календаря, про благодатну силу чудотворних ікон і інших святинь. Ви повинні привчати своїх хрещеників відвідувати церковні служби, постити, молитися і дотримуватися інших положень церковного статуту. Але найголовніше - Ви повинні завжди молитися Господу за свого хрещеника. Пам'ятайте, що Ви обіцяли Богу привести до Нього цю маленьку дитину.

Colors