Таїнство Вінчання

1. Що таке вінчання?
Таїнство шлюбу – це благословення нареченого та нареченої (чоловіка і дружини) за їх добровільною згодою на подружнє життя. У шлюбі подається благодать Божа для взаємної допомоги та однодушності, а також для благословенного народження та християнського виховання дітей. Ті, хто вступають до шлюбу, обіцяють одне одному любов, вірність та чесність подружню впродовж усього життя.
Шлюб – це таїнство, яке, відповідно до Святого Письма, було встановлене Богом ще у раю до гріхопадіння людей. Після створення Адама і Єви «благословив їх Бог і сказав їм: плодіться і розмножуйтесь, і наповнюйте землю і володійте нею» (Бут. 1:28). Тому святі отці називають шлюб єдиною частиною раю, що залишилася у людей на землі.
Іісус Христос освятив шлюб Своєю присутністю на весіллі в Кані Галілейській. Він також казав: «Бог створив за образом Своїм людину, чоловіком і жінкою створив їх. Заради цього залишить чоловік батька свого і матір і прилучиться до дружини своєї, і будуть двоє одним тілом» (Див.: Бут. 2:24). «Тож вони вже не двоє, а одна плоть. Отже, що Бог з’єднав, того людина нехай не розлучає» (Мф 19:4-6).
Таїнство вінчання, яке звершується над закоханими у храмі, складається з двох частин: заручин та власне вінчання.

2. Що потрібне для вінчання?

1. Головне – це Віра. Наречений та наречена (чоловік та дружина) мають сповідувати православну віру, бути хрещеними та належати до Церкви. Тому від молодих вимагається за певний час до вінчання (за тиждень або за кілька днів) прийти на сповідь та причаститися Святих Христових Таінств, порадитися із священиком.

2. Перешкоди до шлюбу. До цього відноситься недостатній вік, родинні зв’язки, дійсний попередній шлюб та інші моменти. Наявність державного свідоцтва про реєстрацію шлюбу є ОБОВ’ЯЗКОВОЮ умовою. Тому просимо молодих спочатку зареєструвати шлюб за державними законами. Якщо хтось із молодих раніше перебував у церковному шлюбі (був вінчаний), необхідно отримати благословення правлячого єпископа на повторний шлюб.

3. Свідки мають належати до Православної Церкви.

4. Із матеріальних речей для вінчання необхідно мати обручки. Вони можуть бути золотими, срібними, або виготовленими з іншого матеріалу.

5. Також повинні бути ікони (Христа Спасителя та Божої Матері) та вінчальні свічки. За бажанням можуть бути - рушники на ікони, під ноги та для зв’язування рук, хустинки для свічок, хустинки для тримання вінців.Вино – воно буде використано для спільної чаші, яка подається молодим під час вінчання. Це має бути червоне вино належної якості.

3. Коли можна вінчатися?

На відміну від хрещення, яке може звершуватись кожного дня, вінчання у певні дні не проводиться. Зокрема, НЕ ВІНЧАЮТЬ впродовж чотирьох тривалих постів, масляного та великоднього тижнів, напередодні одноденних постів (у вівторок та четвер). Про те, чи можливо вінчатися у дату, що вас цікавить, запитуйте у священника.

4. Основні помилки та вінчальні забобони

1. Після прийняття вінчання дається благодать, яка ще сильніше закохає та прив’яже людину. Деякі люди підходять до таїнства, як до приворотного зілля. Але це глибока помилка! Якщо ви не впевнені у людині, сумніваєтеся, то ніякого «духовного зв’язку» не виникне і після таїнства.
2. Хто перший стане на рушник – той буде головувати у сім’ї. Церква не підтримує «змагань» такого роду. Всі обрядові церковні дії описані у даній пам‘ятці вище. Народні традиції, які пов’язані із короваєм чи хлібом-сіллю, рушниками та іншими звичаями є всього лиш даниною українській шлюбній традиції. Тому ці дії не є якимись сакральними та не несуть за собою богословського та духовного значення.
3. Вінчатися потрібно на голодний шлунок. Очевидно, що до храму на таїнство не варто іти після хорошого застілля. Але і підходити у храм молодятам голодними не варто. Ця традиція пов’язана із тим, що у древності наші предки вінчалися під час літургії та причащалися, і відповідно приходили натощак.
4. Хто живе у цивільному шлюбі без вінчання – той блудить. Наполягаючи на необхідності церковного вінчання, Церква з повагою ставиться до цивільного шлюбу, який зареєстрований державою. Але вважає його з духовної точки зору недовершеним. Церковний шлюб – це таїнство любові та єдності у Господі. Тому брати благословення на спільне життя не запізно ніколи. І якщо ви дійшли згоди із коханою людиною, то варто повінчатися.