У третю неділю Великого Посту, Свята Церква виносить на середину храму, для особливого вшанування, Святий і Животворящий Хрест Господній. Звідси й назва цієї неділі — Хрестопо­клонна. Хрест знаходиться посеред храму до п’ятниці 4-ї седмиці Великого посту. Неділя Хрестопоклонна являється серединою Великого Посту.

Виникає закономірне питання — чому ж знаряддя страти Спасителя виявилося у християн у такій пошані? Річ у тім, що шанування Хреста завжди розумілося вченням Церкви як поклоніння Іісусу Христу в світлі Його спокутного подвигу. Хрести на куполах, натільні хрести, поклінні хрести, встановлені в пам’ятних місцях, — всі вони покликані нагадувати, якою страшною і дорогою ціною Іісус Христос здійснив наше спасіння. Не знаряддю страти поклоняються християни, шануючи хрест, а Самому Христу, звертаючись до величі тієї жертви, в яку Іісус Христос приніс Себе заради всіх нас.

Щоб вилікувати пошкодження, які гріх вніс в природу людини, Господь у Своєму втіленні бере на Себе нашу природу, а разом з нею і пошкодження, які у вченні Церкви названі як пристрасність, тлінність, смертність. Не маючи ніякого гріха, Він приймає ці наслідки гріха добровільно, щоб зцілити їх у Собі. Але ціною такого зцілення була смерть. І на Хресті Господь заплатив її за всіх нас, щоб потім силою Свого Божества воскреснути і явити світу обновлену людську природу, яка вже не піддається смерті, хворобам і стражданням. Тому Хрест є символом не тільки спокутної смерті Христа, але також і Його славного Воскресіння, яке відкрило шлях в рай всім, хто готовий слідувати за Христом.

Хрестопоклонна Неділя вчить нас розуміти превелике значення святого Хреста для нас не тільки в часі посту, але і для нашого цілого земного життя. Ця неділя показує нам, що де Хрест, - там сила, там перемога, там відродження, оздоровлення (душі і тіла) й спасіння і там - запевнене Воскресіння до вічного щасливого райського життя з Творцем.

Для більшого заохочення до почитання і любові святого Хреста Господнього часто пригадуймо собі слова святого Єфрема Сирійського:

Хрест — воскресіння мертвих.

Хрест — надія християн.

Хрест — жезл кульгавих.

Хрест  -  зцілення недужих.

Хрест — потіха бідних.

Хрест — скинення гордих.

Хрест — надія безнадійних.

Хрест — кермо для тих, що пливуть.

Хрест — пристань для гнаних бурею.

Хрест — батько для сиріт.

Хрест — потіха для терплячих.

Хрест — охоронець для юнаків.

Хрест — слава для чоловіків.

Хрест — вінець для старців.

Хрест — невинність для дівиць.

Хрест — хліб для голодних і джерело для спраглих.