Православна церква в своєму лоні мала та має багато сподвижників у вірі та благочесті. Одним з таких і є захисник чистоти віри православної, Святий Миколай Архієпископ Мірлікійський.
Микола був єдиною дитиною в сім'ї. Батьки самі доглядали за ним, дуже любили і оберігали своє дитя. Подружжя вважало себе найщасливішими поміж людей. Вони, не шкодуючи сил, намагалися вдосконалювати прекрасні від природи властивості його душі. Сім’я святого дотримувалася заповідей Господніх, показуючи синові чудовий приклад нестяжання і праведності.
Єпископ міста Патари бачив, що Микола процвітає в доброчесному житті і усувається від усього мирського. Архієрей висвятив обранця Божого в клірики. Тепер старанний охоронець чистоти Микола став вести ще більш суворе подвижницьке життя. Готуючи себе для служіння Вічному Цареві, святий уподібнився безтілесним: він не спав і перебував в безперервній молитві і пості. Наділений усіма дарами Божими, юний клірик з кожним днем ​​розквітав красою рівноангельського життя.

Незабаром Господь приготував великому світочу гідну лампаду. Всемогутньому було завгодно звести пресвітера Миколая в архієрейську гідність, щоб він, з'єднавши владу зі справедливістю, міг захистити Лікійську паству від підступів видимих і невидимих ворогів. Промисел Божий мудро влаштовує життя святого Господь привів Миколу в Міру, головне місто митрополії, як раз в той час, коли помер предстоятель Лікійської Церкви.
Протягом усього свого життя святитель опікувався не тільки врученою від Бога паствою, але і був вірним захисником тих людей , які приходили до нього з проханням про допомогу.
Святитель Миколай був шанований з перших днів християнства на Русі. Ще першому князя Києва Аскольду при хрещенні було дано ім’я Микола. Над могилою Аскольда свята рівноапостольна Ольга спорудила перший на Русі храм святителя Миколая в Києві. Так, в Київському Софійському соборі, побудованому в середині XI століття Ярославом Мудрим, в числі найбільш шанованих святих присутніх і мозаїчне зображення святителя Миколая. Однак особливе шанування цього святого в межах Русі починається з другої половини XI століття.
Крім того, в ті ж роки письмовими джерелами вперше зафіксовано диво від святителя Миколая, явлене в Києві. Це перше чудесне явлення святителя на Русі описується в пам'ятнику, який отримав назву «Чудо о некоем детищи утопшем, его же святый Никола жива сохрани». У ньому розповідається, як в день святкування святих Бориса і Гліба, пливучи на човні через Дніпро з Вишгорода до Києва, дружина одного багатого киянина упустила дитину в річку, яка негайно потонула.  Убиті горем батьки звернулися до милості Миколи Чудотворця. В ту ж ніч служителі Софійського собору знайшли живу мокру дитину перед іконою святителя Миколая. Про це повідомили митрополиту, і той велів оповістити все місто. Батьки немовляти незабаром знайшлися і, до свого і загального подиву, впізнали в ньому свого потонулого сина. З тих пір, до речі, ікона, перед якою було знайдене мокре немовля, стала називатися іконою Миколи Мокрого і довгі століття зберігалася в Софійському соборі, в боковому вівтарі, присвяченому святителю Миколаю.
«Чудо о некоем детищи утопшем» показувало, що тепер Микола Чудотворець проявив себе захисником і рятівником людей в Київській Русі, а значить взяв під своє чудесне заступництво і саму Руську землю. У всякому разі, саме так трактувалися ці події в давньоруських літературно-філософських пам'ятках.
День Миколая варто почати з молитви і служби в храмі. Адже вважається, що святий допомагає і підтримує тих, хто його просить. Обов’язково в це свято потрібно допомогти тим, кому це необхідно. І неважливо – близька це людина або просто незнайомець. Цього дня дітлахів частують пряниками – миколайчиками. Це медові пряники, прикрашені яскравою глазур’ю. Однак головною традицією на Миколая, звісно ж, є подарунки. Вранці у день свята дітлахи знаходять їх під подушкою.
Бог прославив святого Миколая великими чудесами як за його життя, так і після смерті. Він увійшов в історію Церкви як великий чудотворець, чия дивовижна допомога рятувала людей від небезпеки. Таким згадується святий Миколай у богослужбових піснях, акафістах, стихирах. Слава про святого Миколая була і є такою великою, що навіть іновірці просили його заступництва та допомоги.